Nu öppnas multisportarenan i Uggelbo i Fagersta

2022-09-13

Idag den 13 september öppnas multisportarenan i Uggelbo. Arenan är tilltänkt för spontanidrott och är tillgänglig för alla, dygnet runt.

Konstgräsplanen har linjemarkeringar för olika idrotter (fotboll, basket, handboll, innebandy, badminton, tennis och fotbollstennis) samt fyra stycken minimål på långsidorna med basketmål som är justerbara i tre olika höjder.

Anläggningen har infästning för att motverka vibration/buller.

Vid arenan är ett kabelskåp placerat med en tryckknapp som tänder de fyra master som är placerade i hörnen på arenan. Dessa fungerar endast när gatubelysningen är tänd, dock endast fram till klockan 22:00. Knappen har ett tidur installerat som gör att brinntiden är två timmar, därefter måste den aktiveras igen. Se bilder nedan.

Nät för handboll och tennis finns att hämta på Alltjänst i Fagersta på Norbergsvägen 1.