Störning i vattenleveransen för närliggande områden runt Ridhuset, Golfklubben och Jönsbacken i Fagersta

Störning
2023-01-04

Arbetet påbörjas måndagen den 9 januari 2023 och vägen kommer att behöva stängas av helt fram till och med onsdagen den 18 januari 2023.

På grund av avloppsproblem kommer NVK att utföra ett arbete i Hedkärra på Otivägen och över åkrarna ovanför Golfklubbens garage. När vägen ändå grävs upp kommer vattenledningarna att ses över, det medför att det kan uppstå störningar i vattenleveransen för närliggande områden runt Ridhuset, Golfklubben och Jönsbacken. Arbetet påbörjades måndagen den 9 januari 2023.

Det här är ett akut arbete som man inte visste omfattningen av när man bestämde att starta det. Vår utredning har nu visat att hela ledningen i vägen också måste bytas. Därför kommer vägen behövas stängas av helt fram till och med onsdagen den 18 januari 2023.