Vattenavstängning i flera områden i Fagersta kvällen/natten 10-11 oktober!

Åtgärdat
2022-10-05

På grund av underhållsarbete så kommer det förekomma störningar/avbrott på ledningsnätet för vatten måndagen den 10 oktober kl. 22.30 – tisdagen den 11 oktober kl. 03.00.

Avstängningen omfattar stora delar av Säteriet, Lövparksvägen, Fårbo industriområde, Oti, Kopängen, Hedkärra, Hagen och Jönsbacken.

Se till att vid behov ha vatten upptappat i kärl och ha inga diskmaskiner eller tvättmaskiner igång över natten.

Eftersom vattnet stängs av finns det risk för missfärgat vatten samt luft i ledningarna en stund efter igångkörningen. Vattnet är då inte hälsofarligt, men kan alltså vara färgat, vilket är bra att tänka på även när kläder ska tvättas. Undvik helst att tvätta ljusa kläder vid första tvättningen. Öppna vattenkranarna och spola ordentligt så blir vattnet klart igen och eventuell missfärgning försvinner.

Vid frågor är du välkommen att kontakta:

NVK Felanmälan 0223-445 50